شهر الکترونیک نجف آباد - مفاخر و مشاهیر

مفاخر و مشاهیر نجف آباد

ابوالقاسم پاینده

ابوالقاسم پاینده در سال ۱۲۹۲ خورشیدی در نجف‌آباد اصفهان چشم به جهان گشود. تحصیلات مقدماتی را در نجف آباد، وصرف ونحو عربی وفقه اسلامی وفلسفه را در اصفهان آموخت. او دارای هوش وحافظهٔ خوبی بود. زیاد می‌خواند، هرچه را هم که می‌خواند به خاطر می‌سپرد وبه موقع از آن استفاده می‌کرد. این هم دلیل دیگری بود برای موفقیت در کار روزنامه نویسی. ابوالقاسم پاینده کار مطبوعاتی را از سال ۱۳۰۸ در روزنامهٔ «عرفان» اصفهان آغاز کرد. این روزنامه که به مدیری احمد عرفان منتشر می‌شد، یکی از بهترین روزنامه‌های شهرستان ایران در زمان خودش بود.

شهید حسن آیت

حسن آیت (زادهٔ ۳ تیر ۱۳۱۷، نجف آباد - درگذشتهٔ ۱۴ مرداد ۱۳۶۰، تهران) عضو حزب زحمتکشان ملت ایران، عضو شورای مرکزی حزب جمهوری اسلامی، از نمایندگان استان اصفهان و عضو هیأت رئیسهٔ مجلس خبرگان قانون اساسی و نمایندهٔ تهران در دورهٔ اول مجلس
شورای اسلامی بود. او نقش مهمی در تدوین اصول قانون اساسی و الحاق اصل ولایت فقیه به آن داشت. آیت که به گفته‌ای طراح سقوط بنی‌صدر (نخستین رئیس جمهوری اسلامی ایران) بوده است، در مرکز تهران توسط گروه نامعلومی ترور شد. عده‌ای سازمان مجاهدین خلق را مسئول ترور وی معرفی کرده‌اند.

مصطفی معین نجف آبادی

دكتر مصطفي معين در يازدهم فروردين ماه 1330 در خانواده‏اي مذهبي در نجف‏آباد به دنيا آمد. فضاي مساعد خانواده و مدرسه و ارتباط با رهبران ديني و انقلابي شهر باعث آشنايي وي با مسايل فرهنگي اجتماعي و مبارزاتي و شركت در اعتراضات مردمي نسبت به دستگيري امام خميني گرديد. او آموزش ابتدايي و متوسطه را در زادگاه خود و دوره متوسطه را در دبيرستان سعدي اصفهان گذراند. و در زمره دانشجويان ممتاز در سال 1348 به دانشگاه شيراز راه يافت. دكتر مصطفي معين تحصيلات عالي را با برخورداري از بورس دانشگاه در دوره پزشكي عمومي و سپس با كارورزي مستقيم و به عنوان دستيار ارشد در دوره تخصصي بيماريهاي كودكان ادامه داد. او در دوران دانشجويي و در مراحل مختلف شكل‏گيري و گسترش مبارزات ضد استبدادي و پيروزي انقلاب اسلامي حضوري فعال داشت كه در مواردي به بازداشت و تعقيب او منجر شد.

شهید احمد کاظمی

سردار سرلشکر پاسدار احمد کاظمی (۲ مرداد ۱۳۳۷ در نجف آباد - شهادت در ۱۹ دی ۱۳۸۴ در ارومیه) از فرماندهان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و شرکت کننده در جنگ ایران و عراق بود.

فرمانده نیروی زمینی سپاه‌پاسداران انقلاب اسلامی سردار سرلشکر پاسدار شهید احمد کاظمی در 2 مرداد سال 1337در شهرستان نجف آباد به دنیا آمد. در سن ۱۸ سالگی، پس از تحصیلات دوره دبیرستان در به مبارزین در جبهه‌های جنوب لبنان پیوست. در روز های آغازین انقلاب اسلامی در صف مبارزان قرار گرفت. وی پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران جزو اولین کسانی بود که به سپاه پاسداران پیوسته و از فرماندهان آن شد.

آیت الله قربانعلی دری نجف آبادی

قربانعلی (حسینعلی)‌ دری نجف‌آبادی فرزند حاج اسدالله در آبان ۱۳۲۴ در نجف آباد اصفهان ،متولد شد.

دوران ابتدایی و سال اول دبیرستان را در مدارس معمول آن زمان به تحصیل پرداخت. وی به سبب علاقة وافر به علوم دینی، در سال 1338 شمسی به حوزة علمیه نجف آباد (مدرسة مرحوم ریاضی) راه یافت و از محضر بزرگانی مانند مرحوم آیت‌الله حاج شیخ عباس ایزدی،‌ حاج شیخ غلامحسین منصور،‌ حاج سید محمود مدرس و دیگر بزرگان حوزة علمیه نجف آباد بهره برد.

آیت الله حسینعلی منتظری

آیت الله العظمی حسین علی منتظری در سال ۱۳۰۱ در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد، پدرش حاج علی کشاورز ساده ای بود که در کنار کار روزانه اش با کتاب و کتابخانه دمساز، و معلم اخلاق و مدرس قرآن بود.
 
آیت الله العظمی حسین علی منتظری در سال ۱۳۰۱ در نجف آباد اصفهان به دنیا آمد، پدرش حاج علی کشاورز ساده ای بود که در کنار کار روزانه اش با کتاب و کتابخانه دمساز، و معلم اخلاق و مدرس قرآن بود. منتظری از هفت سالگی آموختن را با ادبیات فارسی و سپس صرف و نحو عربی آغاز کرد، و در سن ۱۲ سالگی به حوزهٔ علمیهٔ اصفهان وارد شده و در سن ۱۹ سالگی اصفهان را برای ادامهٔ تحصیل ترک کرد و به قم آمد.

بهرام صادقی

بهرام صادقی (۱۳۱۵-۱۳۶۳) نویسنده معاصر ایرانی است. وی نویسنده داستان کوتاه و از مهم‌ترین چهره‌های جنگ اصفهان است. یک مجموعه داستان کوتاه به نام سنگر و قمقمه‌های خالی و همچنین یک داستان بلند به نام ملکوت از وی باقی مانده‌است.

اغلب داستان‌های وی نمایانگر فروپاشی و بیهودگی زندگی شهری است.

نصرالله معین

نصرالله معین نجف آبادی (متولد اول دیماه ۱۳۳۰ در نجف آباد اصفهان) خواننده سرشناس موسیقی پاپ ایرانی است. او بیشتر با نام معین شناخته می‌شود. وی هم‌اکنون مقیم آمریکا است و در شهر سانتا روزا، کالیفرنیا زندگی می‌کند.

آیت‌الله ابراهیم امینی

ابراهیم امینی (زاده ۱۳۰۴ در نجف آباد) فقیه شیعه است. آیت‌الله امینی نماینده مجلس خبرگان، امام جمعه موقت قم و عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم است.

ابراهیم امینی در سال ۱۳۰۴ در نجف آباد بدنیا آمد. تحصیلات ابتدایی را در نجف آباد به پایان رساند و در سال ۱۳۲۱ به حوزه علمیه اصفهان وارد شد و ادبیات عرب و کتب سطح، منطق، اصول و فقه را گذراند. در سال ۱۳۲۶ برای ادامه تحصیل به حوزه علمیه قم هجرت کرد.

آیت الله شیخ احمد حججی

متولد ۱۳۰۳ قمری، نجف آباد - وفات ۱۳۶۵ قمری نجف آباد

 از فقهای معاصر شیعه، تحصیلات مقدماتی را نزد پدر و علماء زمان خود آموخت. سپس با حمایت پدرش به نجف مهاجرت نمود و به درس آخوند خراسانی و سید محمد کاظم یزدی حاضر شد و به مقام اجتهاد رسید. در سال ۱۳۳۰هـ .ق به دنبال درگذشت پدر و وصیت او بر ای سرپرستی خانواده و باز ماندگان به ناچار نجف را ترک می‌کند و به زادگاهش نجف آباد باز می‌گردد و به تبلیغ احکام دین می‌پردازد.

استاد رجبعلی راعی

یکی از ستارگان پر فروغ فن و هنر قلمزنی معاصر ایران و ازپایه گذازان شیوه قلمزنی نقش برجسته، ،درسال 1326هجری شمسی درماه رجب همزمان با سالروز میلاد حضرت علی (ع)در شهر دهق واقع در85 کیلومتری شمال غرب نجف آباد چشم به جهان گشود.او درکودکی سایه مهر پدر راازدست دادو در سنین جوانی نزد استادفرزانه مهندس اسماعیل ارژنگ هنر قلمزنی را فراگرفت و این خود موجب تحولی عظیم در زندگی استاد شد. استاد راعی قلمزنی نقش برجسته راخود ابداع کرده و شاگردان زیادی نیز در این زمینه آموزش داده است.

مولي علي محمد نجف آبادي

عالم و عارف بزرگ شيخ علي محمد بن محمد جعفر بن محمد رحيم بن محمد صالح بن محمد شفيع بن حبيب الله نجف آبادي اصفهاني نجفي از بزرگان علماء و فقهاء از مشاهير مدرسين و مجتهدين در اواسط قرن 13 هـ.ق در نجف آباد به دنيا آمد. پدر و اجداد او از تجار و بزرگان بودند وي بعد از پيمودن مقدمات به حوزه علميه اصفهان رفت و نزد اساتيد زيادي از جمله: جهانگير خان قشقايي و مولي محمد کاشاني درس خواند سپس به نجف اشرف عزيمت کرد و سالها از محضر آيات و مراجع بزرگ نجف اشرف همچون ميرزا محمد حسن شيرازي (صاحب فتواي تنباکو ) بهره برد.

حاج علي منتظري

حاج علي منتظري فرزند حسينعلي معروف به «رضا ميرزا محمد»در سال 1275هـ.ش در نجف آباد متولد شد و به کشاورزي اشتغال ورزيد. در کنار آن علوم ديني را نزد آيت الله شيخ احمد حججي فرا گرفت و به اقامه جماعت و ارشاد مردم پرداخت. در نجف آباد به عنوان يکي از شخصيتهاي علمي به شمار مي رفت. مردم در مشکلات از ايشان کمک گرفته و در مجالس گوناگون دعوتش مي کردند. حاج محمد علي منتظري پيوسته مورد اعتماد مردم نجف آباد بود.

آيت الله سيد محمد مدرس ( نجف آبادي)

مرحوم آيت الله العظمي سيد محمد نجف آبادي از علماء، مراجع، مدرسين و محققين بزرگ، معروف به مدرس، فرزند سيد محمد حسين حسيني، در سال 1294هـ.ق در يکي از خانواده هاي روحاني و اهل علم نجف آباد متولد شد. مقدمات را در زادگاه خود و اصفهان نزد ميرزا هاشم چهارسوقي و ميرزا بديع آموخت. در هجده سالگي به نجف اشرف مهاجرت نموده و به درس فقها و اعاظم زير حاضر شده و استفاده برده است:
شيخ محمد کاظم خراساني، سيد محمد کاظم يزدي، سيد محمد فشارکي، حاج آقا رضا فقيه همداني، حاج سيد اسماعيل صدر اصفهاني

آیت الله ابراهیم ریاضی

فرزند آقا محمد، سال ۱۳۲۳هـ.ق(۱۲۷۷هـ.ش) در نجف آباد در خانواده ای کشاورز دیده به جهان گشود. در کودکی پدر را از دست داد، و تا ۱۸ سالگی تحت سر پرستی برادر بزرگترش به کشاورزی و زراعت پرداخت. سپس به دنبال عشق و علاقه شدیدی که به فراگیری علوم دینی داشت، نزد حضرات آیات علماء: محمد حسن عالم نجف آبادی، میر سید علی مجتهد نجف آبادی، سید محمد نجف آبادی و میرزا محمد صادق اصفهانی زانوی ادب زد.در اصفهان درس فلسفه و شرح منظومه را از محضر شیخ محمود مفید و شیخ محمد گنابادی معروف به خراسانی فرا گرفت. سپس برای تکمیل دروس خود را سال ۱۳۴۴هـ.ش به قم مهاجرت نمود و به درس خارج فقه و اصول آیات عظام عبدالکریم حائری یزدی، حجّت و محمد علی قمی و فلسفه ی میرزای همدانی و مرحوم شاه آبادی حاضر شد. و در این ایام با امام خمینی معاشرت داشت.

حجت الاسلام و المسلمین سید جواد سجادی

فرزند سید محمود سال ۱۳۰۳ هـ.ش در نجف آباد در خانواده ای عالم و با فضیلت دیده به جهان گشود.بعد از تحصیلات ابتدایی و سپری کردن مقدمات علوم دینی نزد پدر و علمای محل، سال ۱۳۱۹هـ.ش در سن ۱۶ سالگی به قم مهاجرت نمود و سطوح را نزد حضرات آیات و حجج الاسلام: اسدالله نوراللهی نجف آبادی، شهید صدوقی، محمود سلیمانی نجف آبادی، علی اصغر قزوینی، الهی لاهیجانی، شمس لنگرودی، سید محمد علی قزوینی، فاضل همدانی، عبدالجواد اصفهانی ، صادق شریعتمداری و… فرا گرفت. تابستان ها به اصفهان می آمد و به درس آیت الله شیخ محمد حسن عالم نجف آبادی و سید محمد باقر سه دهی حاضر می شد.

آیت الله شیخ محمد علی احمدیان

فرزند رمضان سال ۱۳۰۰ هـ . ش در نجف آباد دیده به جهان گشود. پس از دروس ابتدایی در سن ۱۵ سالگی به علوم دینی اشتغال ورزید مقداری از مقدمات را در نجف آباد، زیر نظر شیخ احمد حججی فرا گرفت. در سال ۱۳۱۶ هـ .ش دروس خود را در حوزه علمیه اصفهان نزد شیخ غلام حسین منصور، شیخ محمد حسن عالم و شیخ ابراهیم ریاضی به پایان رساند ، سپس به قم رفت و مدت چهار سال نزد حضرات آیات: بروجردی، گلپایگانی، مرعشی نجفی، سید محمد باقر قزوینی، و محقق داماد تلمذ نمود. در سال ۱۳۲۰ هـ . ش جهت پیمودن مدارج علمی و معنوی و درک محضر بزرگان به نجف اشرف مهاجرت نمود و به درس آیات العظام: سید محسن حکیم، شیخ عبدالحسین رشتی، سیّد عبد الهادی شیرازی، سیّد جمال گلپایگانی و سیّد ابوالقاسم خوئی حاضر شد.

ابراهیم اسرافیلیان

ابراهیم اسرافیلیان (زاده ۳ تیر ۱۳۱۴ در نجف آباد) نماینده دوره دوم مجلس شورای اسلامی و رئیس سابق دانشگاه‌های علم و صنعت ایران و تربیت معلم است. او از دوستان و همفکران حسن آیت بود و از پایه‌گذاران انقلاب فرهنگی ایران به شمار می‌آید.

اسرافیلیان که در زمان انقلاب فرهنگی ریاست دانشگاه علم و صنعت ایران را برعهده داشت به شدت منتقد ورود و رخنه نیروهای چپ در میان نیروهای اسلامی بود و پس از وقوع انقلاب فرهنگی به نمایندگی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم برای ارتباط با شورای عالی انقلاب فرهنگی انتخاب شد و در ادامه به عضویت کمیته گزینش استاد و دانشجو درآمد.

نعمت‌الله صالحی نجف‌آبادی

نعمت‌الله صالحی نجف‌آبادی، زادهٔ ۱۳۰۲ در نجف‌آباد اصفهان، مرگ شنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۳۸۵ در بیمارستان بقیةالله تهران) فقیه شیعه و پژوهشگر علوم اسلامی بود.

دیدگاه‌ها: صالحی نجف‌آبادی بر اهمیت مبانی کلامی و اخلاقی شریعت اسلام و لزوم تطبیق فقه و اصول با آن‌ها تأکید داشت و در رویکرد اجتهادی خود بر اهمیت دلایل عقلی و نقلی معتبر و بی‌اعتباری بسیاری از احکامی که به استناد اجماع و «ادعای اجماع» صادر شده، اصرار داشت که این امر منشأ مخالفت‌های بیشماری با آراء و نظرات او شد. وی به پیروی از استادش آیت‌الله بروجردی بر اهمیت فقه مقارن و تقریب‌گرایی و عدم تعصب در مواجهه با دستاوردهای فقهی اهل سنت اصرار می‌ورزید.

کیومرث پوراحمد

▪ متولد: ۱۳۲۸ نجف آباد

▪ تحصیلات: فارغ التحصیل رشته برق از هنرستان صنعتی اصفهان

▪ فعالیت در سینما: از سال ۱۳۵۳ با دستیاری کارگردان و بازیگری در سریال «آتش بدون دود»
کیومرث پوراحمد یکی از پرکارترین کارگردانان سینمای ایران در ژانر «کودک و نوجوان» است. جدای از این آثار پوراحمد چه به لحاظ فیلمنامه و چه به لحاظ کارگردانی از سطح قبال قبولی در سینمای ایران برخوردار است. مجموعه «قصه های مجید» و سه فیلم سینمایی «شرم»، «صبح روز بعد» و «نان و شعر» که با شخصیت واحد «مجید» روایت می شوند از ماندگارترین آثار سینمای کودک و نوجوان به شمار می آیند. پوراحمد در آخرین اثر خود «شب یلدا» که از یک بازیگر و یک کوشش ثابت بهره می برد- تجربه تازه ای در آزمود با موفقیت همراه بود.

پروین‌دخت یزدانیان

پروین‌دخت (فاطمه) یزدانیان (۱۳۰۶، نجف آباد - ۵ فروردین ۱۳۹۱، نجف آباد)، بازیگر ایرانی سینما و تلویزیون بود. یزدانیان مادر کیومرث پوراحمد کارگردان مطرح سینمای ایران بود.

زندگی هنری

وی از سال ۱۳۷۰، با ایفای نقش بی‌بی در سریال تلویزیونی قصه‌های مجید به کارگردانی کیومرث پوراحمد پا به عرصه بازیگری نهاد.سپس در سال ۱۳۷۱ با بازی در فیلم‌های صبح روز بعد و شرم وارد سینما شد. یزدانیان برای بازی در فیلم صبح روز بعد، برنده دیپلم افتخار بهترین بازیگر نقش دوم زن از یازدهمین جشنواره فیلم فجر شد. از دیگر کارهای وی می‌توان به نان و شعر (۱۳۷۲)، مهریه بی بی (۱۳۷۳)، خواهران غریب (۱۳۷۴)، شب یلدا (۱۳۷۹) و سریال سرنخ اشاره کرد.

محمود حجتی

محمود حجتی فرزند حاج شیخ غلامرضا حجتی از روحانیون برجسته نجف آباد در سال ۱۳۳۴ در شهر نجف آباد اصفهان چشم به جهان گشود. وی تحصیلات خود را تا اخذ مدرک دیپلم در نجف آباد طی کرد و سپس وارد دانشگاه صنعتی اصفهان شد و در رشته مهندسی عمران موفق به اخذ مدرک لیسانس شد.

با پیروزی انقلاب اسلامی وارد نهاد جهاد سازندگی کشور شد و پس از آن به عنوان استاندار سیستان و بلوچستان خدمت کرد.

شهید محمد منتظری

شهید منتظری در سال 1323 در نجف آباد اصفهان متولد شد. شهیدمحمد منتظری پس از پایان تحصیلات ابتدایی، در سال 1337 وارد حوزه علمیه قم شد و با استعداد و حافظه قوی و تلاش بی وقفه خود به سرعت علوم اسلامی در سطح خارج فقه و اصول و فلسفه را در محضر اساتیدی مانند امام خمینی، آیت الله داماد، منتظری و مشکینی فرا گرفت و به مدارج عالی علوم اسلامی دست یافت .

حسن محمودی

حسن محمودی (زاده:۲۰ اسفند ۱۳۴۹در نجف آباد) روزنامه‌نگار و منتقد ادبی ایرانی. وی دانش‌آموختهٔ رشته سینما با گرایش کارگردانی از دانشکده سینما و تئاتر است و در روزنامه‌های ایرانیان، مناطق آزاد، همشهری، شرق، روزگار، اعتماد در حوزهٔ ادب و هنر فعالیت دارد. ویهم‌چنین تا پایان سال ۱۳۸۵ سردبیر وبگاه ایران تئاتر بوده است.او هم اکنون دبیر سرویس ادب و هنر روزنامه فرهیختگان است.

احمد عابدی

احمد عابدی، استاد حوزه و دانشگاه در سال ۱۳۳۹ ه‍. ش در یکی از روستاهای نجف‌آباد به دنیا آمد.

وی در سال ۱۳۵۱ وارد حوزه علمیه شد و همزمان با دروس حوزوی، تحصیلات غیرحوزوی خود را نیز ادامه داد. وی در سال‌های تحصیل، از استادان بزرگی چون: محمدتقی بهجت، مرتضی حائری یزدی، حسین وحید خراسانی، جواد تبریزی، یحیی انصاری شیرازی، غلامرضا صلواتی، حسن حسن‌زاده آملی و آیت‌الله کوکبی دروس فقه، اصول و فلسفه را با موفقیّت فراگرفت. و نیز سال‌ها از درس شیخ حسن تهرانی به صورت خصوصی استفاده نمود.

استاد منوچهر غیوری

 از نوازندگان موسیقی ایرانی است. منوچهر غیوری در سال ۱۳۲۶ در شهرستان نجف آباد اصفهان چشم به جهان گشود. وی از همان دوران کودکی به موسیقی علاقه‌مند بود و از سن ۱۲ سالگی کار هنری را با نی و آواز شروع کرد. در دوره دبیرستان ضمن تحصیلات در اردوهای هنری شرکت می‌کرد و از سال ۱۳۵۰ به محضر استاد نی ایران "حسن کسایی" راه یافت و در همان زمان با مرحوم استاد تاج اصفهانی آشنا شد.

استاد احمد بیگدلی

احمد بیگدلی فرزند عزیز و گوهر در ۲۶ فروردین ماه ۱۳۲۴ در اهواز به دنیا آمد. ۵ سال بعد به اتفاق پدرش که به استخدام شرکت ملی نفت ایران درآمده بود، و به همراه خانواده، به شهر آغاجاری مهاجرت کرد. پس از خذ دیپلم ریاضی از دبیرستان فرهنگ اهواز، در تابستان همان سال(۱۳۴۵) با یکی از دختران فامیل از اهالی روستای پدری اش یاسه چای، ازدواج و مهر همان سال برای گذراندن دوره خدمت سربازی (سپاه دانش) به روستایی از زرند کرمان اعزام شد. در مهر ماه ۱۳۴۷ به استخدام آموزش و پرورش لاهیجان درآمدو داستان نوبسی را از همین سال به طور جدی آغاز کرد.

استاد محمد رستگاری

بنیان گذار هنر تئاتر نجف آباد در سال ۱۳۱۹ هجری شمسی در نجف آباد دیده به جهان گشود. در حین اشتغال به خیاطی به خاطر استعداد و علاقه فراوان به تئاتر در این رشته هنری مشغول به تحصیل شد.

مدتی نزد استاد فرهمند به آموختن تئاتر پرداخت و با همکاری ایشان نمایش‌هایی همچون)حاج عبدالغفار به کره مریخ می‌رود(و)کنیز یا عشق امین عبدالله( را بر روی صحنه برد. بعد از انقلاب به سازمان صدا و سیما دعوت شد و ۲۵ سال در تلویزیون به عنوان کارگردان و بازیگر مشغول به کار شد.

آیت الله احمد عابدینی

احمد عابدینی محل تولد : نجف آباد شهرت تابعیت : ایران تاریخ تولد 1/1/1338

زندگینامه علمی ایشان از زبان خودشان:

 اینجانب احمد عابدینی فرزند یدالله متولد 1338 در نجف آباد اصفهان در خانواده ای کشاورز متولّد شدم از طرف مادرم نسبم به مرحوم آیةالله میر سیّدعلی آیت نجف آبادی می رسد. به همین جهت مادر و دایی هایم که نوادگان مرحوم میر سیّدعلی بودند به درس خواندن من اصرار داشتند، از جهت دیگر کشاورزی و رسیدگی به اموری از این قبیل مطرح بود به همین جهت معمولاً درس خواندن منحصر به مدرسه بود و بیشتر وقت خارج از مدرسه به کمک پدر در امر کشاورزی می گذشت معمولاً شبهای زمستان را در جلسات قرآن و حضور در مسجد و خواندن مقدمات صرف کردم.

حاج‌ آقا مجتبی آیت

موسس کتابخانه زهرائیه نجف آباد مرحوم سید مجتبی آیت بودند. در ادامه زندگینامه حاج آقا مجتبی آیت از نویسنده گرامی آقای مصطفی ایزدی تحت عنوان از کرباس فروشی تا کتابفروشی تقدیم می شود.
سید مجتبی آیت در سال ۱۲۹۴ خورشیدی در خانواده ای عالم پرور در نجف آباد پا به عرصه وجود نهاد. پدرش به کار کشاورزی اشتغال داشت و در میان مردم به نیک نامی و صداقت شناخته شده بود. عموی وی مرحوم آیت الله حاج سید علی آیت نجف آبادی از علمای بزرگ منطقه اصفهان و از شاگردان مبرز آخوند خراسانی و استاد مجتهد شهیر اصفهان، خانم امین، مشهور به بانوی ایرانی بود.

مرحوم آیت الله ایزدی

مرحوم آيت الله ايزدي فرزند محمد، در سال 1301هـ.ش  در خانواده اي مذهبي و متوسط از نظر اقتصادي که پدر آن خانواده از کسبه بازار  بود، در نجف آباد ديده به جهان گشود. در همان دوران کودکي مادر مهربان خوش را از دست داد. متأسفانه مرحوم پدرش با تحصيل  علوم ديني ايشان مخالف بود، لذا وقتي به حوزه علميه راه يافت، از طرف پدر مورد بي توجهي و بي اعتنايي قرار گرفت. ولي عموي ايشان  حاج ملّا حيدر ايزدي که کاسب و عالم بود ، سر پرستي ايشان را بر عهده گرفت. (و بعد شيخ عباس ايزدي با دختر ايشان ازدواج  نمودند.)

حجت الاسلام و المسلمین سید محمود سجادی

فرزند جواد سال ۱۳۰۹هـ.ق در نجف آباد به دنیا آمد. بعد از آن که مقدمات را در زادگاه خود آموخت به اصفهان رفت و در مسجد نو و مدرسه جّده بزرگ از محضر اساتید زیر بهره مند گردید، سید محمد نور بخش معروف به سید آقا جان ریزی، حاج میرزا بدیع درب امامی، شیخ محمد تقی مسجد شاهی، سید مهدی درچه ای و از عموی خود آیت الله سید محمد حسین سجادی هم استفاده برد. وی بعد از رسیدن به مراتب و کمالات علمی و معنوی به قصد ارشاد مردم و تبلیغ احکام اسلام به نجف آباد باز گشت، و به اقامه جماعت و ترویج مسائل دین پرداخت.

آیت الله هاشم میردامادی

معروف به نجف آبادی سال ۱۳۰۳ هـ.ق در نجف اشرف در خاندان علم و فضیلت چشم به جهان گشود. نسب او با سی واسطه به فرزند امام صادق «ع» می رسد.سید هاشم بن سید محمد بن سید علی بن سید مرتضی بن سید محمد باقر نزیل(یعنی ساکن نجف آباد) بن سید مرتضی و… تا آنجا که با سی واسطه و از طریق ابی الحسن محمد الدیباج(متوفی ۲۰۳) به امام صادق «ع»می رسد.
از بین بیشتر سلسله جلیله ایشان که همه اهل علم و فضیلت و از علماء، سادات و در شمار رجال دین می باشند، سید محمد باقر فرزند سید مرتضی به نجف آباد اصفهان می آید و به ترویج احکام دین می پردازد. سید هاشم از اولاد او و احفاد (نوه های ) سید محمد باقر است که در دو سالگی پدر خود را از دست داد و تحت سر پرستی مادر قرار گرفت. به خاطر هوش سر شار به تحصیل علم پرداخت.

شیخ محمد حسن عالم نجف آبادی

در یکی از روزهای سال 1267 ه . ق، مطابق با 1230 ه. ش، محمد علی نجف آبادی صاحب فرزندی شد که او را محمد حسن نامید و چون او در سنین بعد توانست مقامات علمی و معنوی به دست آورد، به محمد حسن عالم معروف گردید. وی پس از سپری کردن ایام کودکی و گذرانیدن معلومات علوم دینی و آشنایی با زبان و ادبیات فارسی و عربی، به اصفهان هجرت کرد تا در حوزه این شهر از محضر عالمانی وارسته همچون: آیة اللّه سید محمد باقر درچه ای، جهانگیر خان قشقایی، آخوند کاشی و حاج میرزا بدیع درب امامی بهره مند گردد. وی سپس تصمیم گرفت به عتبات عراق برود تا در حوزه نجف تحصیلات خود را تکمیل کند.

نظرات کاربران

ممنون از سایت خیلی خوبتون
- فرشته
سلام کسی آدرس کتابخونه شهید کاظمی رو میدونه دقیق به من بده اگه مدیونیم همین جا جواب بدید ممنون میشم
- امیر
سلام کسی عکس یا فیلم از تصادف مامور نیروی انتظامی در تاریخ1395/02/07 باموتور در امیر اباد داره ؟
- حسین
خوبه
- حمید
با سلام
لطفا در مورد اجرای طرح بیشتر توضیح دهید. در این روش تا چند درجه میتوان باغ را گرم تر کرد؟ ایا از لحاظ اقتصادی توجیه دارد؟ لطفا نام باغ و باغدار و توضیحات بیشتر را بیان کنید.
- فرهاد
باسلام.نباید حساب همه رو با هم قاطی کرد‌.خدایش بعضی از این طب سنتی اسلامی ها کارهای ارزنده ای کرده اند.ضمنا دخالت در درمان هم در مورد اینها مصداق تداره.اینها که قرص و دارو و امپول که ندارن و تجویز هم نمیکنن.فقط توصیه هایی در خصوص مصرف مواد غذایی دارن که البنه جواب هم میدهد.مثلا اینها میگن بابا ماست را با ماهی نخورین و...