شهر الکترونیک نجف آباد - صنایع دستی نجف آباد :: چاقو سازي ، نمد مالي ، لوده بافي ، گيوه دوزي ، قفل و كليد سازي ، رنگرزي گياهي ، قالي بافي

صنایع دستی نجف آباد

قالي بافي

قالي بافي پس از خارج شدن صنعت كاردو چنگال و كرباس بافي از حوزه اقتصادي ، نفوذ و قدرت بهم رسانيد و اكنون در تمايم دهات ناحيه رشد كرده و صنفي شهرستان هاي مجاور همچون فريدن ، چهارمحال بختياري و لنجان را نيز تحت تأثير قرار داده است . در زمان قاجاريه به خصوص در سلطنت ناصرالدين شاه ، دستگاه هاي قالي بافي در سرتا سر ايران رو به افزايش گذتشن و در نجف آباد تا قبل از رضا شاه در زمان احمد شاه قاجار با دستگاه هاي قالي بافي وجود نداشت .

گيوه دوزي

امروزه گيوه دوزي در نجف آباد تنها در تعدادي از مغازه هاي شهرديده مي شود كه در آن به اين حرفه مشغول هستند و براي اين كه يك جفت گيره دوخته شود. يك روز و نيم طول مي كشد . مواد اوليه گيره عبارت است از : رويه گيره كه از آباده شيراز خريداري مي شود . اين رويه ها كار زنان آباداي و شيرازي مي باشد . تخته يا كف گيره كه از پارچه كرباسي مي باشد ( اين پارچه ها را محكم كنار هم مي دوزن تا كف گيره درست شود ) و چرم گاو كه براي دوختن جلو و پشت گيره مصرف مي شود.

نمد مالي

تاچند سال پیش نمد مالها وکلاه مالها در بازار شهر به تولید انواع کلاه نمدی – پالتونمدی – پالتونمدی چوپانها و زیرانداز وغیره می پرداختند. مواد اولیه لازم برای تولید کلاه نمدی پشم وکرک می باشد. براي درست کردن اينگونه کلاه ها در ابتدا ميبايست پشم گوسفندان حلاجي شده باشد. ماده اولي اين کلاه ها معمولا از پشم گوسفندان است البته گاها کلاه هاي کرکي هم به اينگونه توليد مي شود که بع علت قيمت بالاي کرک توليد اينگونه کلاه ها مقرون به صرفه نيست.

قفل و كليد سازي

يكي از صنايع زيبايي دستي ، صنعت قفل سازي است كه بايد آن را از صنايع نابوده شده در اين شهر حساب آورد . شهري كه قفل هاي آن در گذشته به لحاظ مهارت و ظرافت جنبه صادراتي داشته و به شهرهاي دور و نزديك صادر مس شده ، با وردو قفل هاي خارجي ، صنعت گذشته خود را ازياد مي برد . در 50 سال پيش ، از آهن و يا دوچرخه هاي پايي پس از استفاده شدن ، براي ساخت قفل ها استفاده مي كرند و قفل هاي لوله اي شكل بزرگ مي ساختند .

لوده بافي

لوده در سنت به معني سبد بزرگي است كه براي محل ميوه استفاده مي شود . لوده بافي كه در گذشته جز مشاغل شهر بوده و از جمله صنايع دستي اي مي باشد كه از طريق آن مردم به امرار معاش مي پرداختند . در حال حاضر نيز چند تن از با تجربه ها و قديمي هاي اين حرفه به لوده بافي مشغول هستند . لوده بافي قبل از اينكه كه يك منبع در آمد باشد . جز هنرها و صنايع برتر دستي شهر مي باشد كه داراي ظرافت هاي خاص خود مي باشد . لوده ها از به هم بافتن چند تركه ( چوب ) ايجاد مي شوند .

چاقو سازي

اولين صنعت دستي كه در عين حال داراي پيشينه تاريخي مي باشد صنعت ساخت چاقو قفل است كه سابقه اش به ساكنين اوليه شهر نجف آباد بر مي گردد و اگر ديدگاه آنهایی را كه معتقدند اين شهر به عنوان قوزخانه ساخته شده و از كارگران اسلحه سازي مسكون گرديده و چاقو سازي بقاياي آن دوران است بپذيريم ، عينيت تاريخي آن بهتر مشخص مي گردد . زماني كه نقشه شهر به وسيله شيخ بهايي ترسيم شد و به عبارت ديگر زماني كه نجف آباد وجود پيدا كرد حدود 50 سال بعد از آن هنر ، حرفه چاقو سازي در اين شهر پا گرفت و اين هنر طبق گفته آقاي ميرعباسي كه يكي از هنرمندان به نام اين حرفه مي باشد ، در ابتدا به وسيله يك غربتي ( كوسي ) به نام ابراهيم ( ابرام كوسي ) براي مردم اين سامان عيان شد و به طور قابل توجهي رشد كرد و پا گرفت .

نظرات کاربران

ممنون از سایت خیلی خوبتون
- فرشته
سلام کسی آدرس کتابخونه شهید کاظمی رو میدونه دقیق به من بده اگه مدیونیم همین جا جواب بدید ممنون میشم
- امیر
سلام کسی عکس یا فیلم از تصادف مامور نیروی انتظامی در تاریخ1395/02/07 باموتور در امیر اباد داره ؟
- حسین
خوبه
- حمید
با سلام
لطفا در مورد اجرای طرح بیشتر توضیح دهید. در این روش تا چند درجه میتوان باغ را گرم تر کرد؟ ایا از لحاظ اقتصادی توجیه دارد؟ لطفا نام باغ و باغدار و توضیحات بیشتر را بیان کنید.
- فرهاد
باسلام.نباید حساب همه رو با هم قاطی کرد‌.خدایش بعضی از این طب سنتی اسلامی ها کارهای ارزنده ای کرده اند.ضمنا دخالت در درمان هم در مورد اینها مصداق تداره.اینها که قرص و دارو و امپول که ندارن و تجویز هم نمیکنن.فقط توصیه هایی در خصوص مصرف مواد غذایی دارن که البنه جواب هم میدهد.مثلا اینها میگن بابا ماست را با ماهی نخورین و...